آدرس و تلفن مطب

جراحی فتق شکم

فتق چیست؟

فتق‌ ( Hernia) عبارت‌ است‌ از بيرون‌زدن‌ يكي‌ از اعضاي‌ داخلي‌ بدن‌ از راه‌ يك‌ نقطه‌ ضعيف‌ يا يك‌ سوراخ‌ در عضلات‌ اطراف‌ آن‌ . به زبان ساده به بیرون زدگیهای غیر طبیعی جدار شکم فتق میگویند.

فتق هنگامي  رخ مي دهد كه لايه هاي عضلاني جدار شكم ضعيف شده باشند. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده وگاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.

ورود احشاء شکم به داخل محل فتق مي تواند باعث گیر افتادگی قسمتی از روده يا سایر اعضاء داخل شكم در داخل اين بیرون زدگی شود که بسیار خطرناک است و نیاز به عمل اورژانسی دارد.چون زمان وقوع این عارضه قابل پیش بینی نیست،برای پرهیز از آن باید فتق را در اولین فرصت ممکن عمل کرد.

دو دليل واضح براي درمان فتق، يكي دردی است كه با ايستادنهاي طولاني يا بلند كردن اشياء سنگين یا با زور زدن ايجاد مي شود و ديگري آن است كه به واسطه وجود تورم در محل مربوطه، باعث نارضایتی بيمار از نظر زیبایی مي گردد . اما دليل اصلي جهت ترميم فتق اين است كه ممكن است روده یا عضوی دیگر، داخل  فتق به دام بيفتد و قادر به خارج شدن از آن نباشد  که لذا باعث انسداد روده و به دنبال آن، گانگرن یا سیاه شدگی و پاره شدن روده مي شود و با جراحی از وقوع این پدیده مرگبار جلوگیری می شود.

شایعترین نوع فتق، فتق جدار شکم در قسمت تحتانی راست یا چپ است که به آن فتق اینگوئینال یا فتق مغبنی گویند و در بین مردم به پارگی پرده شکم یا به اختصار پارگی پرده شهرت دارد. این بیماری در مردان بسیار شایعتر است.سایر انواع فتق، شامل فتق در محل جراحی قبلی، فتق نافی و غیره است. در این مقاله به توضیح در مورد شایعترین نوع فتق که همان فتق مغبنی است، پرداخته میشود.

وقتی فتق اتفاق می افتد که قسمتی از یک ارگان ( معمولاً روده ) از طریق یک نقطه ضعیف، دیواره عضلانی (که احشاء را در سر جای خود نگه داشته) ، پاره کرده و به فضای دیگری که در حالت عادی نباید حضور داشته باشد، وارد شود.

فتق انواع مختلفی دارد که تقسیم بندی آن براساس محلی است که فتق اتفاق می افتد.

1-  فتق کشاله ران : در این فتق ما برجستگی در ناحیه کشاله ران و یا درون کیسه بیضه را داریم و این نوع از فتق در مردان بسیار شایعتر از زنان است.

2-  فتق رانی : برجستگی در قسمت بالای ران ایجاد شده و در زنان بیشتر از مردان دیده

می شود.

3-  فتق نافی : برجستگی در اطراف ناف ایجاد می شود و در صورتی اتفاق می افتد که عضلات اطراف ناف نتوانند کاملاً آن ناحیه را بپوشانند.

4-   فتق برشی : در محل عمل جراحی قبلی روی جدار شکم ایجاد شده و بعلت جدا شدن عضلات از همدیگر در محل عمل جراحی پیشین بوجود می آید.

·   علائم و نشانه های بیماری

–   احساس ناراحتی در ناحیه کشاله ران و یا درد در آنجا که با بلند کردن جسم و یا خم شدن به جلو این ناراحتی تشدید می شود.

–   وجود توده برجسته در کشاله ران و یا کیسه بیضه که با لمس دردناک می شود.

–  وجود برجستگی بدون درد در بچه ها

پزشک به محض برخورد یا این برجستگی معاینات خود را برای اثبات تشخیص فتق آغاز

می کند. اگر توده فوق در اثر سرفه، خم شدن و یا بلند کردن جسم سنگینی و یا زور زدن بزرگتر شود احتمالاً بیمار دچار فتق می باشد. در کودکان و یا نوزادان باید اندازه توده را هنگام گریه کردن و یا سرفه چک کرد که اگر بزرگتر شود، تشخیص فتق می باشد.

·  دلایل بیماری

در بسیاری از مواقع هیچگونه دلیل روشنی برای فتق پیدا نمی شود، اگر چه گاهی اوقات این بیماری با بلند کردن وزنه های سنگین رابطه دارد.

گاهی فتق در نوزادان و یا کودکان دیده می شود. در این موارد بافت پوشاننده احشاء داخلی قبل از تولد بطور کامل بسته نشده است. تخمین زده می شود که حدود 5 درصد کودکان مبتلا به فتق کشاله ران می شوند ( پسرها بیشتر از دخترها ) که البته بعضی از آنها تا سن بلوغ علامتی نخواهند داشت.

در شرایط زیر احتمال ایجاد فتق در افراد بالاتر خواهد بود.

–  وجود فتق در خانواده و اقوام نزدیک فرد

–   ابتلا به بیماری فیبروز کیستیک

–  ابتلا به بیضه نزول نکرده

–   افراد چاق

–  افرادی که پروستات بزرگی دارند و باید برای ادرار کردن همیشه زور بزنند.

–  ابتلا به سرفه مزمن

–  افرادی که بطور مزمن مبتلا به یبوست بوده و برای تخلیه مدفوع خود باید فشار زیادی به خود بیاورند.

·  چه موقع باید بدنبال اقدامات پزشکی رفت؟

بغیر از فتق نافی که در اکثر موارد تا سن 4 سالگی بهبود می یابد، در مورد سایر موارد فتق، در اولین فرصت پس از تشخیص بهتر است بیمار عمل جراحی شود. زیرا خصوصاً در ماههای اول پس از تشخیص احتمالی ایجاد عوارض بالا می باشد.

در موارد زیر باید بی درنگ به پزشک مراجعه کرد.

–   فردی که به فتق مبتلا است و محتوای فتق با فشار آرام به محوطه شکمی باز نمی گردد.

–   فردی که به فتق مبتلاست دچار تهوع، استفراغ و یا تب شود.

–   محل فتق، قرمز ارغوانی ، تیره و یا کلاً دچار تغییر رنگ شود.

·   علائم و نشانه های بیماری

مهمترین عارضه فتق ، گیر کردن محتوای آن بوده، که معمولاً روده است و فشار بر اعضای گیر افتاده موجب قطع خونرسانی به آنها شده  که نهایتاً باعث نابودی عضو می شود که این مورد یکی از اورژانسهای جراحی است و می تواند جان مریضی را به خطر بیاندازد.

·   درمان

تقریباً تمام موارد فتق احتیاج به جراحی دارد که بهتر است این عمل قبل از ایجاد عوراض انجام شود. در این جراحی ممکن است از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده شود. در ابتدا از طریق یک شکاف روده را به سر جای خود در محوطه شکمی برمی گردانند و سپس عضلات و بافتهای پوشاننده را به هم نزدیک کرده و با بخیه ترمیم می کنند. در اکثر موارد یک بافت مصنوعی پلاستیکی (Mesh) برای افزایش قدرت منطقه ای که ضعیف بوده و در حال ترمیم است بکار می رود.

پس از جراحی،منطقه عمل با یک پانسمان پوشانده می شود که پس از 2-1 روز برداشته

خواهد شد.

از عوارض این جراحی می توان به عفونت و ایجاد آبسه اشاره کرد و برای رفع درد پس از عمل گاهی از مسکن استفاده می شود.

نتیجه عمل هم معمولاً خوب است و درصد عود پائین می باشد. (3-1 درصد )

·   پیشگیری

البته خیلی از موارد فتق دلیل روشنی ندارد ولی رعایت نکات زیر مفید بنظر می رسد :

–   استفاده از تکنیک مناسب برای بلند کردن وزنه یا اجسام سنگین

–  کاهش وزن در افراد چاق

–  جلوگیری از ایجاد یبوست با خوردن سبزی ها و میوه ها، نوشیدن مقادیر زیادی مایعات، ورزش منظم، بمحض احساس دفع به دستشوئی رفتن و خودداری از احتباس مدفوع.

آيا مي توان به جاي جراحي از فتق بند استفاده كرد ؟

درمان غیر جراحی فتق مغبنی، استفاده از فتق بند است كه روي ناحيه درگير، فشار وارد مي آورد و به جا انداختن آن، کمک مي نمايد اما در كل استفاده از آن ايده خوبي نمي باشد. فتق بند در واقع هيچ كاري جهت از بين بردن و رفع فتق انجام نميدهد و فقط علائم آن را كاهش مي دهد.

بنابراين با وجود استفاده از آن فتق همچنان بزرگ مي شود، همچنين موجب ایجاد زخم در موضع فتق مي شود. تداوم در بزرگ شدن فتق و ایجاد چسبندگی در بافتهای زیرین، از عوارض فتق بند هستند که ترميم جراحي فتق را دشوار مي سازند و عود مجدد آن را محتمل تر مي كنند. بنابراين استفاده از فتق بند فقط بايد به عنوان يك وسيله به مدت كوتاهي قبل از انجام عمل جراحي محدود شود.

چگونه به این افراد کمک کنیم ؟

اگر بيمار مبتلا به‌ يك‌ توده‌ بدون‌ درد است‌، اقدامات‌ كمك‌هاي‌ اوليه‌ ضرورتي‌ ندارند؛ تنها به‌ بيمار اطمينان‌ خاطر بدهيد و به‌ او توصيه‌ كنيد كه‌ در اسرع‌ وقت‌ به‌ يك‌ پزشك‌ مراجعه‌ كند.

با اين‌ حال‌، وجود استفراغ‌ و درد شديد به‌ اين‌ معنا است‌ كه‌ قسمتي‌ از روده‌ گير افتاده‌ و دچار كمبود خون‌ شده‌ است‌ (اين‌ وضعيت‌ را «فتق‌ مختنق‌» مي‌نامند». اين‌ مشكل‌ نيازمند جراحي‌ فوري‌ است‌.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

 

جراحی تیروئید و پاراتیروئید

جراحی تیروئید و پاراتیروئید 

غده تیروئید در ناحیه گردن و جلوی نای قرار گرفته است که دو قسمت راست و چپ دارد. این غده هورمون تیروئید را ترشح می‌کند که در کنترل سوخت و ساز بدن مؤثر است. افزایش هورمون تیروئید، پُرکاری تیروئید نامیده می‌شود که منجر به بروز علایمی مانند تپش قلب، لرزش دست‌ها، بیرون زدگی چشم‌ها و افزایش اشتها و اضطراب می‌گردد. کاهش ترشح هورمون تیروئید نیز باعث کاهش اشتها، کاهش فعالیت بیمار، بی‌حوصلگی و اِدم پاها می‌گردد.

بیمارانی که دچار پُرکاری تیروئید، ندول‌های تیروئید، گواتر ساده، گواتر مولتی ندولر و بدخیمی‌های تیروئید هستند، در صورت لزوم جهت انجام جراحی به فوق تخصص غدد ارجاع داده می‌شوند. جراحی تیروئید به خصوص در بدخیمی‌های تیروئید مؤثر است.

خوشبختانه برخلاف تومورهای بدخیم در دیگر نقاط بدن، شایع‌ترین نوع تومور بدخیم تیروئید که کانسر پاپیلری است در صورت تشخیص به موقع و انجام جراحی دقیق، کاملاً درمان می‌شود و بیمار می‌تواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد.

آبدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم)

ابدومینوپلاستی یا Tummy tuck  :

این روش جراحی در افرادی بکار می رود که علاوه بر افزایش ضخامت چربی جداره شکم ،دچار افتادگی شدید پوست شکم و ضعف عظلات دیواره شکم می باشند. بطور مثال در خانم هایی که بدنبال چند حاملگی دچار شلی پوست ،تجمع چربی در شکم هماره با شلی دیواره شکم و ترک های پوستی روی شکم شده اند این روش انتخاب اول جهت بازسازی اندام است . در ابدومینوپلاستی کلاسیک با ایجاد یک برش عرضی در زیر شکم ( در محلی که معمولا برش سزارین ایجاد می شود ) پوست و چربی از عظلات شکم جدا شده ، ناف همراه با پایه عروقی حفظ می شود ،شلی دیواره شکم با استفاده از بخیه های غیر قابل جذب سفت می شوند ،پوست و بافت چربی اضافه برداشته شده پوست بالای ناف به سمت پائین کشیده می شود . ناف از طریق برش جدیدی بر روی پوست بیرون آورده شده و به پوست بخیه می شود.

در روش دیگری که لیپو ابدومینوپلاستی نامیده می شود از لیپولیز و ابدومینوپلاستی به طور همزمان استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا لیپولیز چربی کل شکم انجام  شده سپس قسمتی از پوست دیوراه شکم که دچار افتادگی است مانند آنچه که در ابدومینوپلاستی توضیح داده شد آزاد می شود ولی آزادسازی آن نسبت به ابدومینوپلاستی محدودتر بوده و ناف دست نخورده باقی می ماند.

 

سؤالات رایج در ابدومینوپلاستی :

 

1-    اسکار محل عمل چگونه است ؟

اسکار محل عمل در زیر شکم قرار دارد ( در محلی که معمولا برش برای سزارین انجام میشود ) این اسکار معمولا طولی بیشتر از برش سزارین دارد . در ماههای اول بعد از جراحی مختصر قرمزی و برآمده است اما معمولا 6 ماه تا یکسال بعد از جراحی کمرنگ شده و بصورت خط باریکی باقی می ماند . استفاده از پمادهای از بین برنده اسکار و لیزرهای پوستی می توانند در از بین بردن عمل اسکار کمک کند.

 

2-     دوران نقاهت در ابدومینوپلاستی به چه صورت است ؟

 بیمار باید به مدت 2 هفته به حالت خمیده راه رفته و از فعالیتهای سنگین اجتناب کند . درد بیمار بعد از 2 هفته به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بیمار می تواند فعالیتهای روزمره خود را شروع کند. هر چند که به مدت 2 تا 3 ماه بایداز فعالیتهای سنگین اجتناب کند . پوشیدن گن یا شکم بندهای مخصوص به مدت 2 ماه لازم است .

 

3-    آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی فرد می تواند باردار شود؟

توصیه می شود خانم ها بعد از آخرین بارداری اقدام به این عمل نماید . زیرا بارداری مجدد باعث از بین رفتن نتایج عمل شده و از طرفی بیخیه های دیواره شکم ممکن است سزارین را سخت تر نماید.

 

 عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

امروزه با پیشرفت علم  پزشکی و افزایش تجربه پزشکان این عمل با کمترین عوارض انجام می شود . اما بهر حال مانند هر عمل جراحی ممکن است با عوارضی روبرو شود. از جمله عفونت زخم ،تجمع مایع زیر پوست ( سروما )، نکروز و باز شدن زخم

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما